Remėjai

Festivalį finansuoja

Lietuvos Kultūros Tarybahttp://www.taurage.lt

Pagrindinis rėmėjas

https://www.solorina.lt/

Festivalio radijas

GOLD FM

Festivalio spaustuvė

DiremtaVisi rėmėjai ›

Džiazas sugrįžo... fotogalerijoje

2022-10-06

Tauragės džiazo festivalyje skambėjusi muzika paskutinėmis rugsėjo dienomis persikėlė į fotogaleriją, kurioje atidaryta Juozo Petkevičiaus ir Giedriaus Žvirblio paroda „Tauragė Jazz 8“.

 

Aštuonerius metus vykstantis festivalis sulaukia ne tik muzikos mylėtojų, bet ir fotografų dėmesio. Juk įdomu įamžinti žiūrovų emocijas, atlikėjų ekspresiją, nuotaiką, tvyrančią koncerto metu. Nuo pirmųjų festivalio dienų akylūs festivalio žiūrovai galėjo pastebėti besisukinėjančius Tauragės fotografų klubo „Tauragės fotojūra“ narius – Romualdą Vaitkų, Bronių Ambrozą, Sigitą Kancevyčių, Arnoldą Vydmantą. O šiais metais prie šių, juokavo festivalio sumanytojas Valdas Latoža, beveik asmeninių fotografų būrio prisijungė dar du klubo nariai – Juozas Petkevičius ir Giedrius Žvirblis.

 

Kaip šmaikštavo parodos atidarymo metu Juozas Petkevičius, šiemet jam pavyko suburti „gausią“ komandą iš dviejų žmonių ir pagaliau įsilieti į festivalio veiklą. Pasak Juozo, festivalyje, kaip ir bet kuriame muzikos renginyje, labai malonu fotografuoti, nes iš koncerto išeini su pačiomis geriausiomis emocijomis, tarsi prisilietęs prie muzikantų, dainininkų, kuriuos turi galimybę matyti, jausti, girdėti arčiau nei bet kuris kitas žiūrovas. Džiazo atlikimas turi teatro elementų, todėl įdomu buvo fiksuoti ne verbalinę, o atlikėjų gestų kalbą, kurios elementų ir galima pamatyti parodoje eksponuojamose nuotraukose.

 

„Fotografuoti džiazo renginius visada puikios patirtys, džiazo muzika išlaisviną tiek klausytoją, tiek atlikėjai. Tuomet fotografui belieka surasti įdomias personas, kurios mėgaujasi muzika. Fotografuojant vienas iš asmeninių atradimų buvo auditorijos stebėjimas.  Kartais žiūrovo kūno kalba, fizionomija, akys išduoda kuomet, muzika paliečia asmeniškai. Tačiau mūsų tautos kuklumas ir koncervatyvumas dažnu atveju lieka nepalaužiamas. Džiazas kaip ir visa muzika susideda iš garsų, natų, kurios mus džiugina, mano ir Giedriaus užfiksuotos tik trisdešimt natų, kurias norėjome jums parodyti. Parodoje galime pamatyti įvairaus amžiaus žiūrovų, bei džiazo atlikejus, kuriuos vienija vienas dalykas – Tauragės Jazz“,- sako parodos koordinatorius ir autorius  Juozas Petkevičius

 

Parodoje pristatytas nuotraukas autoriai tarsi suskirsto į tris dalis, kuriose įamžinti atlikėjai, žiūrovai ir mokytojai. Jei koncerto metu privalomi atlikėjų ir žiūrovų segmentai lyg ir nestebina, tai, anot parodos autorių, buvo įdomu stebėti ir mokytojus, kurių mokiniai koncertavo festivalio scenose: jų veido išraiškose galima pamatyti ne tik pasitenkinimą, bet ir nusivylimą ar net mokinių padarytas, tačiau klausytojų net negirdimas klaidas, norą ir gebėjimą tas klaidas ištaisyti. Atlikėjai įdomūs tada, kai po pirmųjų aplodismentų nuslūgus adrenalinui, jie ant scenos atsipalaiduoja ir visa savo esybe, judesiais parodo, kokį malonumą jie patiria džiazuodami. Na, o žiūrovai stebina savo įvairove ir amžiaus amplitude. Juozo nuomone, žiūrovai jam paliko nemažą įspūdį, nes padėjo suprasti, kad džiazas – stiprus įrankis perduoti muzikinę žinutę. Šiems fotografų pastebėjimams pritarė ir parodos atidaryme dalyvavę patys džiazo festivalio koncertų klausytojai.

 

„Kaip ir džiazo muzikoje, fotografui tenka improvizuoti, kada fotografas pradeda nebe vien spausti užrakto mygtuką o “džiazuoti” tada gali atsiskleisti, kas jis yra nuotraukose. Klausytojas gali mėgautis garsais, o fotografas turi ne tik klausytis, bet ir matyti, pajausti skleidžiama emociją ir įžvelgti ją, pajausti tvyromą atmosferą. Stebėti ne tik visumą, atlikėją, bet ir klausytoją. Fotografuoti džiazo muziką tikrai yra nepaprasta, yra iššūkių, bet kartu tai yra ir toks intymus, ir asmeninis dalykas, tai įdomi ir nuostabi patirtis,- sako vienas parodos autorių, Giedrius Žvirblis.

 

Fotografijos galerijoje eksponuojamoje parodoje pristatoma porą dešimčių spalvotų ir vis dažniau eksponuojamų bei labiau žiūrovų fantaziją „įjungiančių“ tarsi koncentruotų juodai baltų fotografijų. Kaip ir bet kokios reportažinės, taip ir koncertų metu padarytos nuotraukos, turi savas taisykles, momentiškumą, nuotaiką. Ar pavyko savo fotoreportažais iš šiemetinio džiazo festivalio atskleisti tą nuotaiką, žiūrovai kviečiami įvertinti parodoje, kuri Tauragės „Santakos“ muziejaus fotografijos galerijoje veiks iki lapkričio 7 dienos.

 

Tauragės džiazo festivalio organizatorius Valdas Latoža sakė, kad jau ne viena tokia paroda su festivalio akimirkomis jau metus keliauja per Lietuvą ir yra eksponuojama įvairiose viešose erdvėse. Tikimasi, kad panašus likimas laukia ir šios parodos, juk nevalia, kad nuotraukos nugultų kažkur užkaboriuose, reikia, kad jos ir toliau skleistų žinią, propaguotų patį Tauragės džiazo festivalį, Tauragę, mūsų miesto fotografijos klubą.

Paroda eksponuojama Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijoje.

Paroda  žiūrovams bus atvira iki lapkričio 7 dienos.

 

Irina Sadauskienė

Morta Mikutytė / FotoJūra nuotr.‹ Atgal

Kur?

Tauragėje / Jurbarke / Pagėgiuose

Pilies kiemelis

Lauksargių ev.liuteronų bažnyčia

Panemunės pilis, Jurbarko raj.

Smalininkų senoji prieplauka, Jurbarko raj.

Bangos parkas

 

Kada?

2024 metų vasara

Gegužė - Birželis - Liepa - Rugpjūtis

Ką pamatysiu?

Džiazo atlikėjus iš

JAV I Latvijos I Siera Leonė I Belgijos I Lietuvos

Tiek džiazo gurmanui, tiek muzikos mėgejui

Vasara su džiazu Tauragėje – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau?