Būgnų meditacija? Gali būti ir taip
2023-04-27Su kuo daugumai asocijuojasi gaivališki mušamųjų garsai? Ko gero, su triukšmu, stresu, padidėjusiu širdies ritmu, netgi kažkuo nemaloniu. Ir tai bus tiesa. Tačiau tiesa gali būti ir kitokia. Ypač šiuolaikiniams vaikams ir jaunimui. Net būgno garsai gali virsti ramybe ir palaima, persmelkiančia visą sąmonę. Net chaotiškas triukšmas gali tapti meditacija, jei nori, gebi ir supranti.
Tuo įsitikinti galėjo Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos 4-5 klasių ir „Versmės“ gimnazijos II klasių mokiniai. Tauragės džiazo festivalio organizatoriai miesto moksleivius pakvietė į netradicines pamokas “Kaip ištirpti ritme?“ ir susipažinti su muzikantu, kompozitoriumi, perkusininku ir vienu talentingiausių Lietuvos būgnininku Gintautu Gascevičiumi.
Skirtingo amžiaus mokiniai – skirtingos pamokos – skirtingos patirtys. Jei jaunesnieji klausytojai, mažiau klausė, klausėsi ir stengėsi daugiau išreikšti save per įvairių mušamųjų instrumentų sukeliamų garsų bangas, tai gimnazistai atidžiau klausėsi svečio pasakojimo, jo improvizacijų ir mėgino priimti pasaulį per muzikanto kuriamos bei atliekamos muzikos emocijų prizmę.
Anot muzikanto ir kūrėjo, net mažieji jo klausytojai skirtingai reagavo į tai, kas vyko pamokoje:
- Vieni labai atidžiai klausėsi ir gana nedrąsiai ėmė į rankas lazdeles, mėgino išgauti garsus, kiti – gaivališkai „išsitaškė“, treti – mokėsi. Kiekvienas iš šių pamokų pasiėmė tai, ko jam reikėjo. Bet koks būdas prisiliesti prie muzikos, garso, kūrybos yra geras. Tokie muzikiniai susitikimai - tai unikali patirtis ir mokiniams, ir man.
Pakalbinta „Versmės“ gimnazijos muzikos mokytoja Inesa Altaravičienė džiaugėsi netradicine pamoka ir savo brandžiais bei intelektualiais mokiniais:
- Galėtų dažniau tokios pamokos vykti, - sakė mokytoja. – Mokiniai susidomėję klausėsi šilto Ginto Gascevičiaus pasakojimo, jo profesionaliai atliekamų improvizacijų ir patys išmėgino pasiūlytus mušamuosius muzikos instrumentus. Muzikanto patirtis, betarpiškas bendravimas, nuoširdūs pasakojimai mokiniams paliko neišdildomą įspūdį. Tik, gaila, 45 minučių trukmės pamokos - per trumpos. Po šių pamokų pasvajojome, kad galėtume susitikti su šiuo kūrėju kitokio formato renginyje, kur visi turėtume daugiau laiko ir nuoširdiems pokalbiams, ir profesionaliai muzikai.
Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos pradinių klasių mokytoja Ilona Vidrienė G. Gascevičiaus pamokoje dalyvavusi kartu su savo auklėtiniais ketvirtokais, taip pat negailėjo gerų žodžių pamokų organizatoriams:
- Norėtųsi daugiau tokių pamokų. Vaikų akys degė ir klausant pasakojimų, ir grojant visų rūšių pasiūlytais būgnais. Net grįžę į savo klasę nenurimo – mušė ritmą visomis įmanomomis priemonėmis – pieštukais, rašikliais tikrino suolų, vadovėlių, sąsiuvinių, baldų ir sienų skleidžiamus garsus, - juokėsi pedagogė.
Gintautas Gascevičius ne pirmą kartą lankosi Tauragėje. Jo atliekamų kūrinių tauragiškiai prieš porą metų galėjo pasiklausyti neįtikėtiname koncerte geležinkelio stotyje, praėjusiais metais Ginc (taip save vadina pats kūrėjas) jau vedė pamokas Tauragės mokyklose. Matyt, pamokos palieka neišdildomą įspūdį, jei muzikanto mūsų mieste sulaukta ir vėl.
- Tauragės moksleiviai ir jaunimas yra būsimieji džiazo ir kitų rajone vykstančių festivalių klausytojai. Jie žingeidūs, supranta profesionalumo ribas, domisi kultūriniu miesto gyvenimu ir mielai lankosi koncertuose. Manau, kad tokio formato netradicinės pamokos yra teisinga festivalio veikla, nukreipta į jaunosios kartos kultūrinio skonio formavimą. Ateityje planuojame aplankyti ir kitas mokyklas, kviestis kitus kūrėjus, - teigė Tauragės džiazo festivalio organizatorius Valdas Latoža.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
Daugiau nuotraukų ČIA.
Irina Sadauskienė
Kęsto Milašiaus ir Tauragejazz.lt nuotr.
‹ Atgal