Remėjai

Festivalį finansuoja

Lietuvos Kultūros Tarybahttp://www.taurage.lt

Pagrindinis rėmėjas

https://www.solorina.lt/

Festivalio radijas

GOLD FM

Festivalio spaustuvė

DiremtaVisi rėmėjai ›

Antrąjį džiazo savaitgalį – visa muzikos spalvų paletė

2018-07-17

Šį savaitgalį ketvirtasis tarptautinis festivalis „Džiazo dienos Tauragėje“ išsiskleidė visomis vasaros spalvomis – saulė keitė lietų, o muzika liejosi laisvai nuo klasikinių džiazo legendos Ellos Fitzgerald kadaise svinguotų melodijų iki argentinietiškų ritmų. Džiazo dvasia sklandė Pilies kiemelyje, restorane „Banga“ ir jo terasoje, o iš tiesų tai apėmė visą Tauragę. Ketvirtąjį kartą festivalį organizavusio Valdo Latožos dėka be džiazo vasara tapo neįsivaizduojama.

 

Penktadienį Pilies kiemelyje beveik nebuvo tuščių suolų, todėl galima drąsiai teigti, jog „Džiazo dienos Tauragėje“ jau užsiaugino auditoriją. Juolab, kad ir erdvė kupina charizmos – supami krėslai, čia pat iškabinta fotografijų paroda. Džiazas labai gražiai įsipaišė į šią intelektualiai jaukią aplinką, tapo tikra Pilies kiemelio dvasia.

 

 

Sofia Rubina iš Estijos su Kauno Bigbendu tauragiškius nuteikė svajingai, perkeldama į praėjusio amžiaus vidurį, kada džiazo žiedai tik skleidėsi Niujorko klubuose ir teatruose, o pasaulyje vyko plokštelių revoliucija. Charizmatiškoji Sofia valiūkiškai svingavo meilę džiazui, primindama gražiausius šio žanro istorijos momentus. Koncertas „101: tribute to Ella Fitzgerald“ buvo skirtas džiazo primadonai Ellai Fitzgerald. Praėjusiame amžiuje sužibėjusi Ella savo mokytoju laikė džiazo klasiką Louis Armstrongą, ir, perėmusi jo manierą, toliau kūrė klasikinio džiazo istoriją. Ella buvo viena iš kelių tikrųjų, ryškiausiai spindėjusių svingo žvaigždžių, o jos kadaise dainuotos dainos, praėjus šimtmečiui, iki šiol nostalgiškai įkvepia romantikus ir profesionaliosios muzikos gerbėjus.

 

Visai kitokia nuotaika vyravo vėlų vakarą restorane „Banga“ prasidėjusiame Jam Session. Funk stiliaus pradininkai ir populiarintojai Lietuvoje, grupė „Gin‘Gas“ užvedė tikrą siautulį. Ši grupė vienokia ar kitokia sudėtimi muzikuoja jau daugiau kaip 25 metus. Jos lyderis Remigijus Ruokis šmaikštavo, kad grupės nariai jam yra tarsi vaikai. Toks ir buvo koncertas – valiūkiškas ir žaismingas – smaikštūs tekstai ir užvedanti muzika. Energingi ritmai žiūrovams neleido nusėdėti prie staliukų – restorane netrūko šokančių, o geriausiai šokėjai vienintelė grupėje muzikuojanti mergina – vokalistė Agnė – įteikė naujausią „Gin‘Gas“ albumą.

 

 

Šeštadienį, nors dangus grasino griaustiniu ir lietumi, Pilies kiemelyje jau nuo 15 val. pasigirdo muzikos garsai. Pirmieji tądien pasirodė Tauragės jaunieji talentai, su vadovu Arūnu Rakevičiumi priešaky. Per keletą mėnesių tauragiškiai subūrė instrumentinį ansamblį, į kurį įtraukė muzikuojančius vaikus, jų mokytojus, parinko spalvingą repertuarą, taip pat solistus, kuriems pritarė bekvokalas. Koncertą užbaigė muzikantų kelią pasirinkę tauragiškiai jaunuoliai – Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos studentai Kamilė Smaidžiūnaitė ir Ignas Novikovas, parodę, kas yra aukšta klasė – profesionalus vokalas ir sceniški, žaismingi pasirodymai sulaukė gausių aplodismentų.

 

Vakarop, praūžus lietui, tauragiškių širdis pavergė Lietuvių kilmės argentinietis Federico Manzanares su grupę „El Quadro“. Charizmatiški muzikantai pakvietė klausytojus į melodingą kelionę po Lotynų Ameriką, kurioje skambėjo ispaniška rumba, braziliškosios samba ir bossa nova, salsa, cumbia, son, bolero, argentinietiškas tango. Visa tai skoningai suderinta su šiuolaikiniais džiazo elementais. Skambėjo ir subtiliomis aranžuotėmis perdaryti visiems puikiai žinomi pasauliniai pop ir roko muzikos hitai, tarsi prieskoniais pagardinti Lotynų Amerikos melodijų motyvais.  Betarpiškai su publika bendravęs ir šmaikštavęs Federico, kuris, beje, kalbėjo lietuviškai, sukūrė pasakiško lengvumo atmosferą, privertusią pamiršti laiką. Meistriškai pasirodė ir jo grupė, ypatingai būgnininkas Darius Rudis, – juk perkusija ir yra Lotynų Amerikos muzikinių žanrų pagrindas.

 

Išsisklaidžius Federico Manzanares kerams, džiazo mėgėjai vėl patraukė link „Bangos“. Šiltą vakarą restorano lauko terasoje jaukiai įsiklausiusius klausytojus svaigino džiazo muzikos standartai – grupė iš Lenkijos „Rafał Jackiewicz Jazz Quintet“. Tik 2016-aisiais susibūręs kolektyvas demonstravo profesionalų atlikimą, pristatydami hard bop bei modern jazz autorines kompozicijas. Ypatingai žaviai skambėjo ir žiūrėjosi kontrabosininkė Anna Pawłowska, kuriai, matyt, džiazo ritmai yra tapę neatsiejama asmenybės dalimi – taip jausmingai muzikantė virpino šio instrumento stygas. Žinoma, profesionalumu nenusileido ir grupės lyderis – saksofonininkas Rafał Jackiewicz bei kiti trys muzikantai.

 

 

Sekmadienį paskutiniai savaitgalio akordai nuskambėjo laive „Skalva“, plaukusiame Nemunu kartu su tauragiškiams jau pažįstamu „Vilniaus Guitar Trio“. Šis trio jau koncertavo Tauragės geležinkelio stotyje tik prasidėjus festivaliui. Virtuoziškos improvizacijos sklandė vėjyje ir džiugino prisiekusius muzikos mylėtojus, keliavusius kartu su trimis gitaros meistrais – Artūru Chalikovu, Gintaru Šulinsku ir Andžej Zujevič.

 

Bet tuo džiazo pasaka dar nesibaigia – šį penktadienį Panemunės pilyje (Jurbarko rajone)  nugriaudės Armėnijos nacionalinis džiazo orkestras.

 

Daugiau festivalio akimirkų čia.

 

 

Eglė Červinskaitė‹ Atgal

Kur?

Tauragėje / Jurbarke / Pagėgiuose

Pilies kiemelis

Lauksargių ev.liuteronų bažnyčia

Panemunės pilis, Jurbarko raj.

Smalininkų senoji prieplauka, Jurbarko raj.

Bangos parkas

 

Kada?

2024 metų vasara

Gegužė - Birželis - Liepa - Rugpjūtis

Ką pamatysiu?

Džiazo atlikėjus iš

JAV I Latvijos I Siera Leonė I Belgijos I Lietuvos

Tiek džiazo gurmanui, tiek muzikos mėgejui

Vasara su džiazu Tauragėje – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau?