Remėjai

Festivalį finansuoja

Lietuvos Kultūros Tarybahttp://www.taurage.lt

Pagrindinis rėmėjas

https://www.solorina.lt/

Festivalio radijas

GOLD FM

Festivalio spaustuvė

DiremtaVisi rėmėjai ›

„Stogą“ vežanti pradžia

2020-07-03

Neabejoju, kad nėra Lietuvoje žmogaus bent kiek besidominčio muzika, kuris nežinotų Artūro Noviko džiazo mokyklos ir jo auklėtinių, ansamblio „JAZZ ISLAND“. Tai štai šio ansamblio koncertu Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje liepos 2 dieną prasidėjo, jau prasidėjo! 6-tasis Tauragės džiazo festivalis.

 

Ilgai lauktas, sunkiai šiais metais dėl visiems žinomų priežasčių išnešiotas, bet vėl pagimdytas. Per aspera ad astra – tinka čia, manau, šitas lotyniškas posakis. Ir nesužinosim (kam nuo to bus geriau?), kiek organizatoriai bemiegių naktų praleido, kiek telefonais prakalbėjo, kiek elektroninių laiškų ir žinučių parašė. Žinome visi, kad ilgai nebuvo aišku – galės vykti koncertai, negalės, žiūrovų skaičius toks ar anoks... O juk tokie koncertai labai jau iš anksto derinami, juk reikia išspręsti begalę visokiausių problemų: rašyti projektus, gauti (ar negauti) finansavimą, tartis su atlikėjais, numatyti ir susitarti dėl koncertų vietų, rengti (ar nerengti) reklamą, ieškoti rėmėjų ir t.t. ir pan.  Tenka pripažinti, kad  organizatoriai Všį „Šou imperija“, tiksliau būtų – Valdas Latoža, padirbėjo stipriai ir jei ne milžiniška festivalių ir kitų renginių organizavimo patirtis ir asmeniniai kontaktai, vargu bau būtume sulaukę ŠEŠTOJO. O ir Lauksargių parapijos klebono Ediko Šulco maldų ir pagraudenimų feisbuke pasiskaičius, norėjosi tikėti, kad susitvarkys viskas. Ir susitvarkė. Ar Aukščiausiasis išklausė maldų, ar žmones paveikė kunigo prašymai, bet ir bažnyčia aptvarkyta, ir žolė nupjauta, ir pats kunigas žydi lyg bijūnas. Susitvarkė viskas, geriems žmonėms, seniūnijai padedant.

 

Tituluoti atlikėjai

Štai po tokios ilgokos įžangos (o kaip gi be jos?), norisi ir pirmąjį festivalio koncertą apžvelgti. Niekam ne paslaptis, kad „Jazz Island“ - Lietuvos pasididžiavimas. Apie tai kalbėjo ir koncerto vedėjas Laimonas Rimkus, ir į koncertą atvykęs Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, ir pats Valdas Latoža.

 Artūro Noviko džiazo mokyklos auklėtiniai - tituluoti atlikėjai, pelnę ne vieną prestižinį apdovanojimą, surengę daugybę koncertų Lietuvoje ir užsienyje. Koncerto metu apie tai užsiminė ir Artūras Novikas, papasakojęs apie koncertų sales Kinijoje, kur jie ne kartą yra koncertavę. Per savo 29 metų veikos stažą (neužilgo džiazo mokykla minės 30-metį) koncertuota prestižinėse daugelio Europos  ir pasaulio šalių scenose. Ansamblis ne kartą reprezentavo Lietuvą užsienyje ir pelnė pripažinimą.

 

Grupė įkurta 1991 metais, šiuo metu dainuoja jau septintoji dainininkų karta. Kolektyvas yra pelnęs geriausio Lietuvos vokalinio ansamblio titulą, laimėjęs „Aukso paukštės", Lietuvos muzikų sąjungos „Auksinio disko" apdovanojimus. 2012 metais grupė dalyvavo vokalinių ansamblių konkurse „Iš sidabro šulinių“ ir buvo pripažinta absoliučiai geriausiu konkurso kolektyvu, iškovojusiu Grand Prix visose trijose konkursinėse programose - atliekant folklorinę, džiazo ir populiariąją bei klasikinę muziką. Pernai, „Jazz Island“ pasirodžius Birštono džiazo festivalyje, Didžiosios Britanijos džiazo naujienų portalas http://www.londonjazznews.com  parašė, kad „Jazz Island“ yra tai, kuo dainų šalis Lietuva privalo didžiuotis.

 

2014 m. vasarą Rygoje vykusioje Pasaulio chorų olimpiadoje „Jazz Island“ džiazo kategorijoje iškovojo aukso medalį, 2015 metais LR Kultūros ministerija grupę išrinko „Jaunuoju metų atlikėju”. Grupės repertuaras labai platus: džiazo standartai, lietuvių liaudies dainos, sutartinės, aranžuotos Artūro Noviko ir populiariosios bei klasikinės muzikos kūriniai. „Jazz Island“ parengė bendrą programą ir koncertuoja su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu – M. K.  Čiurlionio styginių instrumentų kvartetu.

Kiekvienas grupės „Jazz Island“ pasirodymas žavi puikiu vokalu, žaismingu, nuotaikingu atlikimu, netikėtomis interpretacijomis. Drauge su savo auklėtiniais scenoje visada koncertuoja ir Artūras Novikas.

 

Bažnyčia pilnutėlė klausytojų

Kad visa tai, kas čia parašyta, yra tiesa, galėjo įsitikinti visi atvykusieji į festivalio atidarymo koncertą.  O Lauksargių bažnyčia vos sutalpino klausytojus. Po neilgų, bet prasmingų festivalio atidarymo kalbų, rėmėjų pagarsinimo, mero, organizatorių sveikinimų, gerokai virš valandos trukęs koncertas, kurį vedė pats Artūras Novikas, pralėkė labai greitai. Kaip ir buvo anonsuota, ansamblis padainavo klasikos (J. S. Bacho, J. Štrauso, atliko žymųjį Mykolo Kleopo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“) kūrinių, aranžuotų lietuvių liaudies dainų, džiazo klasikos, Artūro Noviko tėvo kompozitoriaus Mikalojaus Noviko dainų (beje, garsusis kompozitorius planavo surengti savo jubiliejinį 80-mečio koncertą šį pavasarį, bet sutrukdė karantinas ir koncertas nukeltas į vėlyvą rudenį). Publika tikrai šiltai sutiko atliktus kūrinius ir galutinai buvo nupirkta, kai ansamblis bisui padainavo J. Naujalio ir Maironio „Lietuva brangi“.

 

Visus žavėjo atlikėjų vokalas ir pademonstruotos jo galimybės, kai dainuojant a cappella išgaunami neįtikėtini garsai: girdi trimitus, mušamuosius, klarnetus, žodžiu, visą orkestrą. Žavi neabejotinas jaunų atlikėjų mesitriškumas, sceninė, vokalo kultūra, įdomi, kartais netikėta kūrinių interpretacija. Jokio forsavimo, dinamika subtili, programa parinkta labai atsakingai ir kruopščiai.

Bičiulis, klausęs koncerto, pasakė, kad kai užsimerkęs klausaisi, negali patikėti, kad čia dainininkai dainuoja, nes girdi visai ne žmonių balsus, girdi visą krūvą instrumentų, o tai „stogą veža“.

Tiek apie pirmąjį Tauragės džiazo festivalio koncertą, o antrasis jau liepos 9 dieną parke prie BANGOS. Sekite reklamą, ateikite, nes koncertai jums dovanojami rėmėjų, tarp kurių ir rajono savivaldybė, jie visi nemokami. Antrajame koncerte išgirsime jaunuosius Tauragės džiazo atlikėjus, džiazo orkestrą, kurį subūrė ir vadovauja Arūnas Rakevičius, gros ir svečiai iš Latvijos, biuzo gigantai - grupė „Latvian Blues Band“.

 

Daugiau festivalio atidarymo akimirkų čia.

 

Eugenijus ŠALTIS

Lina Buchlickaja - Lauciuvienė nuotraukos

 

 ‹ Atgal

Kur?

Tauragėje / Jurbarke / Pagėgiuose

Pilies kiemelis

Lauksargių ev.liuteronų bažnyčia

Panemunės pilis, Jurbarko raj.

Smalininkų senoji prieplauka, Jurbarko raj.

Bangos parkas

 

Kada?

2024 metų vasara

Gegužė - Birželis - Liepa - Rugpjūtis

Ką pamatysiu?

Džiazo atlikėjus iš

JAV I Latvijos I Siera Leonė I Belgijos I Lietuvos

Tiek džiazo gurmanui, tiek muzikos mėgejui

Vasara su džiazu Tauragėje – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau?