Remėjai

Festivalį finansuoja

Lietuvos Kultūros Tarybahttp://www.taurage.lt

Pagrindinis rėmėjas

https://www.solorina.lt/

Festivalio radijas

GOLD FM

Festivalio spaustuvė

DiremtaVisi rėmėjai ›

Afrikos būgnai neišgąsdino tauragiškių

2020-07-15

Žinoma, gaila, kad negalėjau matyti antrojo džiazo koncerto, kaip žinia, vykusio prie Jūros, kur kavinė BANGA, bet pradžiugino tai, kad pamačiau jį vis tiek. Ogi koncertą tiesiogiai transliavo ir jį įrašė „Lietuvos ryto“ televizija. Įrašą ir mačiau, o jame – Tauragės KC jaunimo džiazo orkestro (vadovas Arūnas Rakevičius) koncertas įrašytas. Manau, kad tai labai rimtas dalykas, nes šį įrašą bet kada galima bus pažiūrėti ir „L.Ryto“ televizijos archyvuose jis išliks daugybę metų. Visi suprantame, kad šios TV atkreiptas dėmesys į džiazo festivalį Tauragėje rodo jo augantį populiarumą ir žinomumą.  Čia ir nuorodą pridedu, idant galėtumėte pažiūrėt ir draugams parodyti. Beje, koncerto metu peržiūrų būta veik 3 000. Dabar tikrai jau padaugėjo. Pasižiūrėkite. Patikrinkite, jei turite ūpo.

 

Nuoroda čia.

 

Išankstinės nuomonės nereiktų turėti

Kažin ką sakytų garbusis vyskupas Jonas Viktoras Kalvanas, (jei būtų gyvas), kurio vardu pavadintas parkas, išgirdęs afrikietiškų būgnų dundesį šalia šventovės, Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčios, bet, manau, kad nepyktų. Jis gi pasižymėjo tolerancija, suprastų, kad gyvenimas juda į priekį, mados keičiasi, atsinaujina, muzika keičiasi ir nieko čia nepadarysi. Pasaulį pažinti reikia, kad ir ką bekalbėtume. O ir tų Afrikos būgnų dundesys nebuvo toks baisus, kokį kai kas bandė įsivaizduoti. Dar kartą pasitvirtina taisyklė, kad išankstinės nuomonės niekada nereikėtų turėti. Kai reiškinį, žmogų pažįsti, paklausai muzikos, tada jau gali ir nuomonę pasakyti. Bet iš anksto tai daryti ar iš nuogirdų – tikrai neverta.

 

Afrikos būgnų šou ir workshop'as

Nepatinka man tas angliškas žodis, ir kalbininkai nerekomenduoja jo vartoti. Geriau sakyti mokomoji repeticija, ar dirbtuvės, gal seminaras vietoj šito vorkšopo. Bet, deja, anglų kalba braunasi į mūsų žodyną, nors pasiusk. Bet juk kalba čia turėtų būti ne apie žodyną, bet apie muziką. Ar galima būgnų dundesį vadinti muzika? Galima, kai ją atlieka talentingi muzikantai, suprantantys tai, ką daro.

Perkusijos studija “Afrikos būgnai“, koncertavusi antradienio  vakarą Tauragėje J.V. Kalvano parke, jau gerą dešimtmetį pažindina žmones su afrikietiška muzika, įvairiausiais būgnais, dainomis bei šokiais.

 

Abejingų buvo mažai

Studijos įkūrėjas – Gediminas Mačiulskis garsiai ir viešai pažadėjo, kad neliks abejingų ir koncerto vakarą visa Tauragė taps ritmiškiausiu miestu Lietuvoje! Ar taip įvyko? Galima sakyti, kad taip, įvyko, o per tą grojimo pamoką – neliko nė vieno iš 70 muzikantų atsivežtų laisvų būgnų. Visi buvo išgraibstyti. Mokėsi groti ir penkiametis, ir jo senelis, jaunos moterys su savo vaikais ir vyrais , ir...  afrikietiškas bugnas djembe pakluso visiems. Kam labiau, kam ne, bet smagumo groti visiems buvo į valias.

 

Studjos įkūrėjas Gediminas sako, kad kiekvienas susidaro savitą ir individualų įspūdį: vienas žmogus gali perprasti grojimo būgnais subtilybes labai greitai, kitas išmokti groti būgnais laisvai gebės tik įdėjęs šiek tiek pastangų. Tačiau kiekvienas turi galimybę pabandyti sukurti muziką – užburiančią, užvedančią arba atpalaiduojančią, bet svarbiausia – individualią.

 

Pasak Gedimino, groti būgnais renkasi moksleiviai, studentai, vakarais iš kostiumų išlendantys vadovai ir namų šeimininkės! Tai buvo galima pastebėti ir Tauragėje. Kiekvienas atranda savo poliritmijos pasaulį, savo skambesį ir gali tuo mėgautis vienas arba užvesti draugus.

 

“Afrikos būgnų” studija organizuoja individualius ir grupinius užsiėmimus, rengia pasirodymus renginiuose ir per asmenines šventes, supažindindama Jus su nepakartojamu ir vienu populiariausiu Mandinka tautos muzikiniu paveldu – djembe būgnais.

 

„Mes suteikiame galimybę prisiliesti prie afrikietiškų ritmų bet kokio amžiaus, išsilavinimo, pažiūrų ar nuotaikos žmonėms“, - teigia studijos įkūrėjas. Pats steigėjas ir mokytojas Gediminas Mačiulskis yra profesionalus muzikantas.  2009 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, mušamųjų instrumentų atlikėjo klasę. Ilgą laiką dirbo Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre. Artimiau su afrikietiška muzika susipažino 2003 m., kai dalyvavo festivalyje „PerKumania“ Prancūzijoje. Ten pirmą kartą pamatė gyvą, užburiantį, pavergiantį ir pritrenkiantį afrikietiškų būgnų ansamblio pasirodymą. Ilgai svarstęs apsisprendė ir pasirinko Afrikos būgnų muzikos kultūros kryptį ir ėmė entuziastingai ir kryptingai specializuotis djembe, kenkeni, sangban ir dunun būgnų muzikoje.

 

Maestro yra tobulinęsis Babara Bangoura (Gvinėja), Mousse Drame (Malis), “petit” Adama Diarra (Malis), Sidiki Camara (Malis), Harouna Dembele (Dramblio Kaulo krantas),  Khalifa Conte (Senegalas), Abdoulay Sanfo (Burkino Faso), Mohamed Gaspard Conde (Gvinėja) vedamuose seminaruose. Pastoviai lankosi įvairiuose užsiėmimuose  Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Prancūzijoje, Italijoje.  Festivalyje „Afrikos dienos 2011” vedė mokymus ir pastebėjo, kad žmonės domisi būgnų muzika, jiems ji padeda atsipalaiduoti ir teikia džiaugsmo. Netrukus G. Mačiulskis nusprendė įkurti perkusijos studiją “Afrikos būgnai”. Studijos įkūrimo tikslas – noras pasidalyti savo profesionaliomis žiniomis apie afrikietišką muziką su kitais, pristatyti naują komunikacijos priemonę – būgnus – ir suburti naują bendruomenę, kuri domėtųsi ir skleistų Afrikos būgnų muziką Lietuvoje.

 

Gera dozė džiazo

Koncertas Tauragėje, į kurį susirinko tikrai gausus būrys žiūrovų, nenuvylė. Klausytojai išgirdo ne tik būgnų muzikos, bet ir vokalo, matė įdomaus šokio judesių, sužinojo, koks tai instrumentas balafonas ar kalubašas ir kiti. Na, o vaikams, gavusiems ir drįsusiems pagroti kartu su profesionalais djembi būgnais, buvo tikrai nemažai džiaugsmo.

 

Kitas koncertas jau ketvirtadienį prie Tauragės kultūros rūmų, o dar vienas – penktadienį Skaudvilėje, mažojoje šių metų kultūros sostinėje. Gera dozė džiazo savaitgaliui. Ką čia bekalbėti. Mėgaukimės kol vasara, kol nemokamai, kol ne griežtas labai karantinas. O tai vėl užsidarysim ir paskui teks gailėtis praleistų progų.

Daugiau koncerto akimirkų čia.

 

Eugenijaus Šalčio mintys

Lina Buchlickaja - Lauciuvienė nuotraukos

 

 

 

 

 

 

 ‹ Atgal

Kur?

Tauragėje / Jurbarke / Pagėgiuose

Pilies kiemelis

Lauksargių ev.liuteronų bažnyčia

Panemunės pilis, Jurbarko raj.

Smalininkų senoji prieplauka, Jurbarko raj.

Bangos parkas

 

Kada?

2024 metų vasara

Gegužė - Birželis - Liepa - Rugpjūtis

Ką pamatysiu?

Džiazo atlikėjus iš

JAV I Latvijos I Siera Leonė I Belgijos I Lietuvos

Tiek džiazo gurmanui, tiek muzikos mėgejui

Vasara su džiazu Tauragėje – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau?