Remėjai

Festivalį finansuoja

Lietuvos Kultūros Tarybahttp://www.taurage.lt

Pagrindinis rėmėjas

https://www.solorina.lt/

Festivalio radijas

GOLD FM

Festivalio spaustuvė

DiremtaVisi rėmėjai ›

Festivalis prasidėjo! Rasa Serra, Saulius Šiaučiulis ir Laimonas Urbikas

2021-07-02

Sena ir žinoma legenda kalba, kad džiazas, gimęs Naujajame Orleane prieš 120  ar maždaug tiek metų,  senaisiais ratiniais garlaiviais Misisipės upe nuplaukė iki Memfio, Sant Luiso ir Čikagos. Kokiomis upėmis plaukė toliau, kokius vandenynus perskrodė ir kokiuose uostuose apsistojo – sunku tiksliai beatsekti, bet vienas faktas yra žinomas ir aiškiai užfiksuotas: džiazo laivas, vairuojamas Tauragės džiazo festivalio kapitono Valdo Latožos  atplaukė ir į Tauragę. Kad ir po šimto dvidešimt metų, bet atplaukė ir, matyt, išmetė inkarą ilgam. Žinia, atplaukdavo į Tauragę ir anksčiau viena kita džiazo pavienė valtelė, bet tai, toli gražu, nebuvo laivas-festivalis.

 

Taip, jau septintąjį kartą po ilgų karantino mėnesių pačią pirmąją atlaisvėjimo  dieną prasidėjo džiazo muzikos fiesta. Žinoma, ne visi mėgsta džiazą, kaip ir ne visi mėgsta poeziją ar klasikinę muziką, bet juk yra pulkai žmonių, kurie tiesiog žavisi džiazu ir be jo svaiginančių melodikų ir pasažų negali įsivaizduoti pilnaverčio gyvenimo. Tokių žmonių yra ir Tauragės padangėje.

 

Kaip visada, jau keletą metų iš eilės festivalio pirmasis koncertas vyksta Lauksargių evengelikų liuteronų bažnyčioje, kuri ir šį kartą svetingai sutiko  ir muzikantus, ir klausytojus. Kalbėjausi su šios bažnyčios klebonu Ediku Šulcu kelios dienos prieš koncertą. Jis pergyveno: ar spės susitvarkyti, apsišvarinti, žolę apipjauti, ar bus žiūrovų, kaip čia viskas po karantino vyks... Viską suspėjo padaryti lauksargiškiai laiku, padėjo seniūnija, savanoriai pagalbininkai ir bažnyčia gražiai pasiruošė sutikti  svečius.

 

O tie svečiai ypatingi, puikiai žinomi šalyje ir labai toli už jos ribų džiazo muzikantai. Tai pianistas, kompozitorius, džiazo improvizatorius, Klaipėdos universiteto menų fakulteto profesorius, koncertavęs daugybėje džiazo scenų Europoje ir pasaulyje Saulius Šiaučiulis ir jo buvę studentai, dabar partneriai ir kolegos, kuriais pagrįstai maestro Saulius didžiuojasi, vadina savo vaikais, Rasa Serra ir Laimonas Urbikas.

 

Rasa Serra yra puiki malonaus tembro vokalistė, tarptautinių konkursų dalyvė ir nugalėtoja, dainų tekstų autorė, muzikos bendraautorė, vokalo pedagogė, liaudies dainų atlikėja, o Laimonas Urbikas – populiarus  Lietuvoje saksofonininkas, klausytojus užkrečiantis savo energija ir spalvingais pasirodymais.

 

Į festivalo atidarymo koncertą atvyko pilna bažnyčia džiazo pasiilgusių žmonių. Atvyko ir sveikinimo kalbas sakė, suvenyrus muzikantams teikė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, LR Seimo narys Romualdas Vaitkus, prieš pradedant darbą Seime net keletą metų buvęs pagrindiniu festivalio fotografu, nes jis yra žinomas fotomenininkas, Fotomenininkų sąjungos narys. Romualdas savo sveikinimo kalboje užsiminė, kad šis festivalis galėtų tapti ir tikriausiai taps vienu iš kertinių kultūrinės programos dalių, jeigu Tauragė nugalėtų konkurentus ir būtų paskelbta 2023 metų Kultūros sostine Lietuvoje. O tokių užmojų ir ambicijų Tauragė turi.

 

O koncertas, o kaip gi pats atidarymo koncertas? Sunku šio teksto autoriui rasti tinkamų žodžių, nes visi jie atrodo jau girdėti, padėvėti. Labai geras koncertas, pašėlusiai geras, įtaigus ir aukščiausios prabos koncertas. Prasidėjęs profesoriaus Sauliaus Šiaučiulio kerinčiomis kompozicijomis, šio pianisto virtuoziškomis improvizacijomis, dainininkės Rasos Serra įspūdingu vokalu ir Laimono Urbiko vingriomis į meditaciją gramzdinančiomis saksofono melodijomis, koncertas vertė  klausytojus susikaupti ir gėrėtis po bažnyčios skliautais aidinčia muzika ir jai pritariančiais skraidančiais palubėse žvirbliais.  Koncertą puošė ne tik Sauliaus Šiaučiulio kompozicijos, bet ir subtilios lietuvių liaudies dainos, meistriškai atliekamos dainininkės ir įvilktos į nepakartojimą improvizacijomis apipintą pianisto ir saksofonininko akompanimentą. Labai įdomi, daug kam netikėta ir negirdėta, kaip teko po koncerto išgirsti žiūrovų nuomonę, liaudies dainų ir džiazo sintezė.  Žinoma, labai maloniai klausėsi ir klasikinio džiazo kūriniai, nes jų atlikimas buvo tiesiog meistriškas, skleidžiantis gerą energiją, kurią pajautė visi klausytojai. 

 

Už nuostabų muzikos vakarą atlikėjams dėkojo kunigas Edikas Šulcas, festivalio įkūrėjas Valdas Latoža, koncerto vedėjas Laimonas Rimkus. Kunigas Edikas užsiminė, kad bažnyčia jau turi ir savo vargonus, kuriuos belieka tik rasti lėšų ir sumontuoti. Tuomet bus galima ir vargonų muzikos koncertus rengti. Šią mintį kaip mat pasigavo profesorius S. Šiaučiulis, saksofonininkas Laimonas ir prižadėjo tokį koncertą surengti juolab, kad šie muzikantai tokios patirties jau turi ir yra parengę programą. Taip iš karto ir gimsta naujos idėjos, nauji planai.

 

Po pirmojo įkvepiančio koncerto jau šeštadienį, liepos 3-ąją, laukia ir antrasis koncertas parke Tauragėje prie „Bangos“ kavinės. Nuo 15 valandos prasidės jaunimo džiazo kolektyvų pasirodymai ir tęsis iki vėlyvo vakaro jau su atlikėjais profesionalais.

Informacija apie liepos 3 d. koncertą čia.

Daugiau atidarymo koncerto akimirkų čia.

 

Eugenijus Šaltis

 ‹ Atgal

Kur?

Tauragėje / Jurbarke / Pagėgiuose

Pilies kiemelis

Lauksargių ev.liuteronų bažnyčia

Panemunės pilis, Jurbarko raj.

Smalininkų senoji prieplauka, Jurbarko raj.

Bangos parkas

 

Kada?

2024 metų vasara

Gegužė - Birželis - Liepa - Rugpjūtis

Ką pamatysiu?

Džiazo atlikėjus iš

JAV I Latvijos I Siera Leonė I Belgijos I Lietuvos

Tiek džiazo gurmanui, tiek muzikos mėgejui

Vasara su džiazu Tauragėje – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau?